Zamek w Sanoku obowiązkowym zabytkiem każdego turysty
Bieszczadzkie zabytki są jednymi z najstarszych w kraju, a zarazem jednymi z najbardziej zachwycających. Warto tutaj powiedzieć, że Bieszczady to nie tylko nieskazitelne łono natury, widokowe łańcuchy górskie i tętniąca życiem przyroda. To również liczne zabytki, które stworzył człowiek na przestrzeni różnych epok historycznych. Jak tylko pojawia się dyskusja o bieszczadzkich zabytkach, pierwszy na liście zawsze pojawia się Zamek w Sanoku. I nie bez powodu. Jest to jedna z najbardziej olśniejwających budowli w całej Polsce.
Najlepiej zacząć od faktu, że na zwiedzanie tego obiektu należy sobie zarezerwować cały dzień. Zamek jest bardzo obszerny, ma wiele wspaniałych komnat i jeszcze więcej zjawiskowych eksponatów.
Historia Zamku w Sanoku
Zagłębiając się w historię tej majestatycznej budowli, można się dowiedzieć, że zamek wybudowano w 1341, na miejscu, gdzie niegdyś stała drewniana warownia. Przez pierwszych kilka stuleci zamek, podobnie jak większość budowli tego okresu, olśniewał swoim tradycyjnym stylem gotyckim. Jednak w XVI wieku, gdy pojawił się renesans, doszło do małej przebudowy, która znacznie wpłynęła na to, jak wygląda obecnie.
Zamek w Sanoku wybudowano z myślą o tym, aby wzorowo spełniał swoje obronne zadanie. Z tego też względu wzniesiono go na skarpie nad rzeką San, na wysokości 362 metrów. Było to idealne miejsce, aby obrona zamku mogła odpierać nawet te najbardziej niszczycielskie ataki. Kolejną przeszkodą dla wroga, która celująco pełniła swoją funkcję, była fosa ogradzająca zamczysko od strony miasta. Niestety dzisiaj nic już po niej nie zostało. Trzeba też dodać, że przez te wszystkie lata do zamku w Sanoku zjeżdżały bardzo znane osobistości, m.in. Kazimierz Wielki, czy Władysław Jagiełło.
Kosztowności zamkowego skarbca
Obecnie zamek przyjmuje zwiedzających przez cały rok, a jego cudowne eksponaty z minionych epok obficie ozdabiają wnętrze każdego pomieszczenia. Zamek posiada Muzeum Historyczne, gdzie znajduje się najcenniejsza w kraju kolekcja ikon. Swoje miejsce ma tutaj również artysta Zdzisław Beksiński. Na zamku szczegółowo odtworzono pracownię autora i otworzono galerię, która prezentuje większosć jego prac. Krótko mówiąc, na zamku można podziwiać zarówno wystawy stałe, jak i tymczasowe.
Każdego roku do Zamku w Sanoku zjeżdżają turyści nie tylko z całego kraju, ale i z różnych części świata. Można tutaj trafić na szkolne wycieczki, romantyczne pary, rodziny z dziećmi, a także wielu pasjonatów historii polskiej arystokracji.
Pozycja obowiązkowa 🙂