Najsmaczniejsze rodzynki z lokalnej kuchni bieszczadzkiej

Najsmaczniejsze rodzynki z lokalnej kuchni bieszczadzkiej

Turyści chwalą sobie wiele korzyści, jakie oferują Bieszczady. Spacery górskimi szlakami, picie wody z krystalicznie czystego źródełka, przejażdżki na hucułach, czy podziwianie krajobrazów z wagoników drezyny rowerowej, to tylko niektóre z rozrywek, jakich można tutaj doświadczyć. Aczkolwiek jedną z najsmaczniejszych jest niepowtarzalna kuchnia, która jest prawdziwym mistrzem w przyrządzaniu swojskich potraw.

Kuchnia bieszczadzka jest niezwykle zróżnicowana i z łatwością dopasowuje się do każdego smakosza. Są tutaj dania z kuchni wegetariańskiej, a także dla miłośników dziczyzny, pasjonatów sera i amatorów soków naturalnych. Co więcej, pozwala też skosztować przysmaków, jakich nie można dostać w innych regionach Polski.

Maczanka

Listę bieszczadzkich rarytasów najlepiej rozpocząć od śniadania. Jako że jest to najważniejszy posiłek dnia, mieszkańcy Bieszczad polecają tutaj maczankę. Można na nią trafić niemal w każdej restauracji. Całość przygotowuje się z wody, mąki, jajek i mleka. Podczas gotowania należy jeszcze dodać podsmażoną wcześniej cebulkę, kiełbasę i boczek, a potem nie szczędzić przypraw. Gotowe danie nieco przypomina budyń. Maczankę spożywa się w taki sam sposób, jak kiedyś jedzono na wsi większość dań. Wystarczy w niej zamoczyć kawałek chleba. Aczkolwiek są też i tacy, którzy używają jej podczas jedzenia pierogów.

Hryczanki

Doskonałe danie obiadowe, które potrafi skutecznie napełnić żołądek na wiele godzin. Są to smaczne kotlety, które przyrządza się z mięsa mielonego i kaszy gryczanej. Następnie wystarczy jeszcze dorzucić jajko, czosnek i, ewentualnie, kapustę kiszoną, a potem wszystko doprawić do smaku ziołowymi przyprawami. Potrawa sprawdza się idealnie w połączeniu z sosem grzybowym lub z sosem śmietanowym z czosnkiem i koperkiem.

Fuczki

Nie ma to, jak kawał sycącego placka naleśnikowego ze świeżą, kiszoną kapustą. Miejscowi mówią na to placki kapuściane. Można je przygotować w stosunkowo prosty sposób. Jest to nic innego jak poszatkowana kapusta kiszona, zanurzona w gęstym cieście i usmażona na patelni. Potrawę podaje się ze śmietaną lub sosem czosnkowym. Stanowi wyśmienity dodatek do dań mięsnych lub rybnych.

Gołąbki z ziemniakami

Jest to dość popularna potrawa w Polsce, chociaż w Bieszczadach smakuje o wiele lepiej niż w jakiejkolwiek miejskiej restauracji. Podobnie, jak podczas przyrządzania tradycyjnych gołąbków, tutaj również parzy się liście kapusty i dodaje farsz. Sam farsz tworzy się z przetartych ziemniaków, białego sera, jajek i smażonej cebulki. Po zawinięciu farszu w liść kapusty, całość ląduje na patelni lub w piekarniku, aby wszystko dokładnie zapiec.

Dostępne są również gołąbki, które posiadają dwie warstwy ziemniaczane. Są to tzw. stolniki. Pierwsza warstwa jest gruba i składa się z przyprawionych ziemniaków z jajkiem. Natomiast druga warstwa jest cienka, z dodatkiem smażonej cebuli i białego sera. Tutaj również farsz zawija się w liść kapusty, a następnie zapiekany.

Proziaki

Delektując się regionalnymi pysznościami, nie można zapominać o słynnych proziakach. Jest to błyskawiczne danie, które można przyrządzić w bardzo prosty i tani sposób. Zwane przez górali „próziokami”, te bułeczki sodowe powstają z wody, mąki i sody oczyszczonej. Jest to jedna z najpopularniejszych potraw Podkarpacia, która ewoluuje w różnych kierunkach z pokolenia na pokolenie. Kiedyś robione tylko na wodzie, dzisiaj bułeczki traktowane są śmietaną, jogurtem, a nawet maślanką. Co więcej, metody wypiekania tych smakołyków również uległy zmianie.

Najczęściej podawane są z twarogiem, masłem, dżemem lub niedźwiedzim czosnkiem. Są znakomitym uzupełnieniem do potraw drobiowych, wołowych, z dziczyzny, do pierogów i wielu innych.

Inne potrawy, które potrafią zapewnić symfonię smaków głodnym turystom, to knysze, werenyky hryczane, pierogi po bieszczadzku, kaszełynik łemkowski i nupis kapuściany. Warto do tego jeszcze dorzucić kluski z sosem pieczarkowym, tzw. klusz łemkowski, a także żur karpacki o nazwie kysełycia.