Jakie są najpiękniejsze połoniny w Bieszczadach
Murawy górskie, inaczej zwane też połoniny, są jednymi z najlepszych tras widokowych w całych Bieszczadach. Połoniny to ogromne powierzchnie, pokryte jedynie górską trawą. Nie ma tutaj drzew, czy innych obiektów, które mogłyby zepsuć panoramiczny efekt. Dzięki temu widoki okolic są tak spektakularne. Przemierzając Bieszczady, na uwagę zasługują połoniny Caryńska i Wetlińska. Prowadzi do nich kilka prostych szlaków, więc można się śmiało zdecydować na wycieczkę rodzinną.
Szlak na Połoninę Cyrańską
Połonina Caryńska potrafi zahipnotyzować swoim talentem do przedstawiania wspaniałych krajobrazów. Znajduje się w Bieszczadach Wysokich, a droga, jaka do niej prowadzi, skrywa w sobie wiele unikalnych atrakcji. Podczas wyprawy można podziwiać krystalicznie czyste potoczki, przez które biegną urocze, drewniane mostki. Niedaleko jest również tryskające źródełko, gdzie można uzupełnić braki w zapasach wody. Jest to także kraina głębokich jarów i wiecznych wiatrów. Zwieńczeniem caryńskich atrakcji jest greckokatolicki cmentarz z unikatowymi nagrobkami i przedwojenną historią.
Droga na Połoninę Cyrańską dostępna jest w dwóch szlakach. Najlepszym wyborem jest tutaj trasa z Przełęczy Wyżniańskiej do Brzegów Górnych. Rekomendowana jest szczególnie dla rodzin i grup dziecięcych. Szlak nie jest trudny. A widoki, jakie można na nim zobaczyć, warte są tego niewielkiego wysiłku.
Szlak na Połoninę Wetlińską
Połonina Wetlińska jest punktem obowiązkowym dla wszystkich, którzy przyjeżdżają w Bieszczady. Wyprawa na połoninę do najtrudniejszych nie należy, dlatego wszyscy mogą spróbować swoich sił, aby ją zdobyć. Cały spacer trwa nieco dłużej niż w przypadku Połoniny Caryńskiej, ale umilają go śliczne panoramy z górą Smerek na tle. Szlak kieruje się w stronę Przełęczy Orłowicza. A stamtąd prowadzi na grań Szarego Berda, a następnie do schroniska pod Osadzką do Hasiakowej Skały. Schronisko nosi sympatyczną nazwę „Chatka Puchatka”.
Słynne schronisko bieszczadzkie
Na terenie Bieszczad można znaleźć wiele schronisk, które mogą służyć pomocną dłonią podczas górskich spacerów. Najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach jest Chatka Puchatka. Położone jest pod Hasiakową Skałą, gdzie od lat stanowi jeden z najpopularniejszych przystanków wśród amatorów górskich wycieczek.
Do schroniska można dojść stosunkowo łatwo – od Przełęczy Wyżnej. Jest to tylko krótki i pokrzepiający spacer, który nie zajmuje więcej niż 1,5 godziny. Niestety wygląda na to, że fani puchatkowego schroniska będą musieli pożegnać się ze swoją uroczą chatką. W przeszłości każde lato skupiało wokół Chatki całe rzesze turystów, rodzin z dziećmi i grup wycieczkowych. Jednak kilka lat temu nadzszedł czas na zmiany. W 2020 ogłoszono plan przebudowy obiektu, którego zadaniem jest całkowicie usunięcie Chatki Puchatka z bieszczadzkiego krajobrazu. Z kolei Bieszczadzki Park Narodowy oświadczył, że w ramach pocieszenia, legendarna chatka pojawi się w świecie wirtualnym, w postaci 3D.
Wybierając się na górską eskapadę, należy pamiętać o zapoznaniu się z prognozą pogody i spakowaniu wszystkich niezbędników. Wycieczki po szlakach mogą być bardzo przyjemnym doświadczeniem. Aczkolwiek warto wziąć pod uwagę fakt, że czasami górska pogoda lubi wszystko skutecznie popsuć. Dlatego zawsze należy dbać o dobre przygotowanie do wyprawy i o warunki bezpieczeństwa. Warto też pamiętać o wykorzystaniu aparatu i uwiecznianiu tych chwil na zdjęciach. Będzie można z nich potem stworzyć urocze pocztówki rodzinne. Jak widać, Bieszczady to znakomity wybór na wakacje nie tylko z całą rodziną, ale również z przyjaciółmi, we dwoje albo w pojedynkę.