Jakich gości przyjmuje bieszczadzka kuchnia regionalna
Bieszczady to nie tylko krajobrazy naturalne i atrakcje zabytkowe. Osoby, które przyjeżdżają na urlop w te malownicze strony, pragną nie tylko błogiego relaksu na łonie natury i aktywnych rozrywek. Chcą też zaspokoić swoje kubki smakowe i połechtać podniebienie znakomitą kuchnią regionalną. Tak się składa, że Bieszczady posiadają bardzo bogaty wybór potraw, które znane są na całą Polskę. Jednak w żadnym zakątku kraju nie smakują tak rewelacyjnie, jak w Bieszczadach.
Krótka historia górskiej gastronomii
Przygodę z kuchnią należy rozpocząć od liźnięcia kilku faktów historycznych. Otóż w dobie, gdy Bieszczady zamieszkiwali Łemkowie i Bojkowie, kuchnia tego regionu sprowadzała się głównie do prostych i dość ubogich rozwiązań. Z racji tego, że w większości wiosek panowała spora bieda, mieszkańcy posilali się głównie rybami, kapustą, kaszą, ziemniakami i grzybami. Dorzucali do tego jeszcze kilka przypraw ziołowych i można było już podawać do stołu.
Dla każdego coś pysznego
Obecnie jest to dobra wiadomość dla smakoszy kuchni wegetariańskiej. Bieszczady oferują wiele rozmaitych potraw, które dzisiaj są nie tylko bardzo smaczne, ale i bardzo pożywne. Oczywiście można też zamówić dania, gdzie twórcami niebiańskiej palety smakowej w dalszym ciągu są tłuszcz i cukier.
Jednak górskie kulinaria nie zapominają też i o tych, którzy lubią wbić zęby w kawał dobrze upieczonego mięsiwa. Dlatego tutejsza kuchnia myśliwska, tak samo, jak wegetariańska, skrywa w sobie wiele przepysznych niespodzianek. Do wyboru są różne pieczenie, pasztety, carpaccio i gulasze.
Amatorzy rybek też będą mogli tutaj czerpać wiele satysfakcji ze spożywanych posiłków. Pieczone sandacze, czy smażone pstrągi można znaleźć w Bieszczadach na każdym kroku. Mięso tych ryb przyrządzone jest w taki sposób, aby jego delikatna konsystencja rozpuszczała się w ustach. Do tego, każda z potraw przyprawiona jest okolicznymi ziołami, serwując zdrowy, smaczny i sycący posiłek.
Dla tych, którzy lubują się w serach i wyrobach z mleka lub śmietany, Bieszczady przygotowały różne gatunki sera białego, wędzonego, żółtego, z ziołami itd. Jest tutaj też bryndza i buncz. Każdy z tych wyrobów powstaje wyłącznie z ekologicznych hodowli kóz i owiec i jest nieodzowną częścią menu w większości lokalnych restauracji.
Podsumowując, kuchnia bieszczadzka jest w stanie zadowolić każdego, nawet najbardziej wybrednego głodomorka. Wszyscy znajdą tutaj coś dla siebie – od wegetarian i wegan, aż po mięsożerców, pożeraczy lokalnego sera i miłośników naturalnych soków owocowych.