Dodatkowe akcesoria i ubrania są niezbędnym elementem podczas wycieczki w góry
Bieszczady są trudnym do przebycia obszarem. Przekonał się o tym prawdopodobnie każdy, kto planował odbycie samodzielnych wędrówek. W trakcie jesieni i zimy spotkamy się z surowym klimatem, który wymaga specjalistycznego przygotowania. Najlepszym sposobem na to, żeby sobie poradzić, są odpowiednie ubrania. Na co musicie zwrócić uwagę? Ułatwimy wam poszukiwania i podsumujemy niezbędny do takiej wyprawy ekwipunek.
Czapki, kurtki i spodnie
Wichury w górach to nie przelewki. Pamiętajmy o odpowiednim odzieniu, ponieważ pogoda bardzo często zaskakuje. Najwięcej ciepłoty ciała tracimy poprzez głowę. Dlatego też bardzo istotne jest zabezpieczenie tego obszaru. Przebiegła pogoda nie będzie wam straszna, gdy zadbacie o to, aby się nie wyziębić. Gruba czapka jest absolutną podstawą górskich wycieczek, gdy wybierzemy się w trakcie zimy. Chociaż docenicie ochronę przed mrozem prawdopodobnie dopiero po przyjeździe na miejsce, zaufajcie nam. Nawet oprócz samej czapki warto wyposażyć się w dodatkową ochronę głowy nieco poniżej linii oczu.
Chusta lub ocieplana maseczka spełnią swoje zadanie. Chodzi o to, żeby nie narażać się na odmrożenia podczas intensywnych opadów śniegu. Pamiętajcie o tym, że niezależnie od pory roku, w Bieszczadach może dopaść was nie tylko rzęsisty deszcz. Obawiajcie się przede wszystkim niebezpiecznej burzy z gradem. To właśnie wtedy grube odzienie dosłownie uratuje wam życie. Kolejna sprawa to wodoodporna kurtka. Lepiej nie wychodźcie bez niej poza domek w górach.
Pogoda jest naprawdę zmienna. Wielu turystów się o tym przekonało. Nawet niższej jakości wiatrówka i grube spodnie wystarczą. Chodzi o to, żeby podczas nagłego deszczu połączonego z zimnej, ochronić ciało przed zmoknięciem. Spodnie muszą być długie. Jeżeli jedziecie o cieplejszych porach roku, zawsze możecie spakować kilka dodatkowych rzeczy na zmianę.
Bielizna termiczna, plecak i kilka innych niezbędnych akcesoriów
Bielizna termiczna to aspekt, o którym wielu wczasowiczów górskich mogło nie pomyśleć. Okazuje się, że to naprawdę istotny element wędrówki. Aktualnie jako turyści możecie nie zdawać sobie sprawy z tego, ile komfortu przyniesie. Dla zobrazowania sytuacji pomyślcie o tym, że w środku zimowej nocy, temperatura w górach potrafi spaść do minus 20 stopni. To chyba wystarczający argument, który opowiada za założeniem dodatkowej warstwy ubrań chroniącej przed zimnem i wilgocią.
Wyobrażacie sobie wyprawę po górach bez porządnego plecaka? Jeśli tak, to gdzie spakujecie wszelkie akcesoria niezbędne w podróży? Pamiętajcie o tym, że plecak musi dobrze przylegać do ciała i być wygodny. Nie chcecie targać uciążliwego balastu przez resztę wycieczki po szlakach górskich. Z tego powodu najlepszymi rozwiązaniami będą różnorodne plecaki turystyczne. Charakteryzują się dodatkowymi pasami. Mocowania wokół bioder i talii odciążają plecy. Taki plecak pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru, dzięki czemu spakujecie więcej rzeczy do środka.
Niektórzy uważają Bieszczady za jedne z niższych szczytów do zdobywania. Za sprawą tego uznają, że szlaki są proste i przyjemne. Cóż, to zależy od szlaków. Często bywało tak, że osoby te srogo się pomyliły i żałowały swoich decyzji. Jeżeli nie chcesz dołączyć do tego grona, wyposaż się w sprzęt do nordic walkingu. Niektóre szczyty są tak strome, że nachylenie wynosi kilkadziesiąt stopni. Wyobraź sobie tego rodzaju wspinaczkę przez następne kilka godzin. Twoje nogi ci podziękują, jeśli przyjedziesz lepiej przygotowany.