Czego nie przegapić podczas wędrówki na Tarnicę
Bieszczady są jedną z najpiękniejszych i najsłynniejszych krain w Polsce. Turystyka tutaj kwitnie w każdym sezonie, ponieważ są tak samo popularne zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Malownicze pejzaże górskich łańcuchów nieustannie przyciągają amatorów wspinaczek i pieszych wędrówek. Są też świetnym rozwiązaniem dla miłośników aktywnego wypoczynku.
Najwyższy szczyt polskich Bieszczad
Najwyższym szczytem w polskiej części Bieszczad jest Tarnica, która wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. Z kolei najwyższy szczyt Bieszczad znajduje się na Ukrainie. Nazywa się Pikuj, a jego wysokość wynosi 1408 m n.p.m. Prowadzące na Tarnicę szlaki zahaczają o niejedno interesujące miejsce, z którego każde opisuje kawałek okolicznej historii. Ponadto, przez całą wycieczkę można napawać się barwnymi krajobrazami i delektować świeżym górskim powietrzem.
Zapomniane relikty wojennej przeszłości
Tarnica to skarbnica pozostałości po I wojnie światowej. Schodząc nieco ze szlaku, na zboczach góry można znaleźć okopy, z których korzystali żołnierze. Kondycja okopów jest w dobrym stanie, dzięki czemu pozwalają turystom poczuć się jak prawdziwy żołnierz z początku XX wieku. Obecnie jest to jeden z tysięcy pomników, które pozostawiła po sobie wojna.
Natomiast obok wejścia na szlak Wołosate znajduje się stary zniszczony cmentarz, gdzie w grobach spoczywają polegli na I wojnie światowej. Panuje tam bardzo specyficzna, ponura atmosfera, a całość zwieńczają tonące w roślinności nagrobki. Jeżeli ktoś lubi zwiedzać stare groby z bogatą historią, to podczas wizyty na bieszczadzkim cmentarzu na pewno się nie zawiedzie.
Tajemnicza jaskinia na zboczu góry
Niedaleko szczytu Tarnicy znajduje się jaskinia, która obecnie nie jest już dostępna dla zwiedzających. W marcu 2003 przy szczycie Tarnicy pojawiła się dziura o głębokości 2,5 metra. Jak się później okazało, dziura była wejściem prowadzącym do większej jaskini, której nikt jeszcze wcześniej nie odkrył. Jaskinia ma około 16 metrów długości i trzech metrów wysokości. Niedługo po odkryciu sprawdzili ją speleolodzy, którzy doszli oni do wniosku, że jest zbyt niestabilna. Dlatego po oblaniu testów bezpieczeństwa wejście do jaskini zostało zasypane.
Metalowy krzyż na szczycie Tarnicy
Po zdobyciu szczytu Tarnicy, pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, jest ogromny krzyż. W przeszłości krzyż był już dwukrotnie wymieniany. Dzisiejszą wersję, która powstała w 2000, charakteryzuje o wiele bardziej wzmocniona konstrukcja. Pierwszy krzyż postawiono na Tarnicy w 1978, gdzie dumnie pełnił swoją funkcję aż do 1987. Po przeniesieniu krzyża na Halicz, na Tarnicy zamontowano drugi, który był zwieńczeniem czubka góry do roku 2000. Z racji tego, że krzyż został połamany przez wiatr, powstała jego trzecia wersja.
Urzekający widok majestatycznych Tatr
Będąc na szczycie Tarnicy, na turystów czeka jeszcze jedna atrakcja. Jednak ta atrakcja zależy głównie od warunków atmosferycznych. Jeżeli widoczność jest dobra, można dostrzec zarys Tatr, który jest idealnym dopełnieniem całego obrazka. Najlepszą szansą do zobaczenia tatrzańskiego łańcucha jest bezchmurne niebo. W takiej chwili warto sobie zrobić zdjęcie z całą rodziną albo nakręcić krótki film będący pamiątką z wyprawy.
Jak wiadomo, pogoda w górach potrafi zmieniać się z minuty na minutę. Dlatego przed zaplanowaniem wycieczki, należy dobrze zapoznać się z prognozą i przygotować właściwe ubranie. Warto ze sobą zabrać płaszcz przeciwdeszczowy, nawet jeśli donoszą, że będzie słonecznie. Do innych ważnych rzeczy można zaliczyć solidne i wygodne buty, apteczkę, prowiant, mapę, przewodnik, a także urządzenie do komunikacji.