Bieszczady i Beskid Niski, czyli szlaki górskie nie tylko na wakacje!

Bieszczady i Beskid Niski, czyli szlaki górskie nie tylko na wakacje!

Okres pandemii i długi czas zamknięcia w domu oraz brak możliwości wyjazdów zagranicznych sprawiły, że polscy turyści rozsmakowali się w Polsce! To właśnie nasze rodzime góry, szlaki i trasy począwszy od 2020 roku są na topie. I choć jednymi z najpopularniejszych kierunków na górskie wycieczki pozostają Beskidy Śląski i Żywiecki oraz Karkonosze czy Gorce, to jednak na popularności zyskały sobie również pasma górskie do tej pory cieszące się mniejszym zainteresowaniem turystów, ze względu na brak bezpośredniego sąsiedztwa dużych miast.

Złaknieni weekendowych wyjazdów i choć krótkich górskich wycieczek, eksplorujemy co raz to nowe górskie tereny i odkrywamy piękno również tych najbardziej urokliwych pasm górskich w Europie. Bezsprzecznie należą do nich Bieszczady i Beskid Niski. To właśnie między innymi region tych gór stał się przedmiotem polsko-słowackiej współpracy i projektu „Góry bez granic – integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest promocja turystyki aktywnej na obszarze pogranicza ze szczególnym uwzględnieniem udostępniania i popularyzacji szlaków transgranicznych.

Góry bez granic – Bieszczady i Beskid niski bez tajemnic!

W ramach projektu stworzono stronę internetową http://gorybezgranic.pttk.pl oraz aplikację mobilną Góry bez granic, w której użytkownicy znajdą ponad kilkaset obiektów turystycznych i krajoznawczych na podkarpackim odcinku pogranicza, zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie granicy.

Mapa Bieszczad zamieszczona w aplikacji mobilnej oraz na stronie www działa online i offline. Dzięki funkcjonalnościom aplikacji i tej mapie, z łatwością zlokalizujemy się na szlaku oraz będziemy mieć możliwość nawigowania po wytyczonej trasie, możliwość udostępnienia swojej pozycji. Aplikacja daje możliwość wyboru podkładu mapowego: topograficznego, lotniczego, rzeźby terenu, a także Open Street Map. Użytkownik może też sprawdzić prognozę pogody dla dowolnego miejsca, wyświetlić na mapie obiekty turystyczne z interesującej go kategorii, zapisać i udostępnić ulubione miejsca i szlaki, a także zapisywać przebywaną trasę i wykonać jej eksport do pliku. Można również wczytać swój plik .gpx i nawigować wg niego. Turysta ma też do dyspozycji inne przydatne funkcje, między innymi może pobrać szczegółowe dane o szlaku, wyznaczyć odległość do dowolnego miejsca, wskazać wysokość n.p.m., pobrać mapy offline.

Nie tylko aplikacja, również portal o Bieszczadach i Beskidzie Niskim

Na portalu turystycznym stworzonym w ramach projektu Góry Bez Granic znajdziemy jeszcze więcej map, jest tu również mapa Bieszczad Compass, online skorzystamy zatem z mapy turystycznej, na której ujęto zarówno część Beskidu Niskiego i Bieszczadów po stronie polskiej, jak i słowackiej. Tu również zaplanujemy trasę wycieczki, którą łatwo przeniesiemy do aplikacji. Aplikacja mobilna Góry bez granic korzysta z tych samych danych o obiektach i szlakach, które są prezentowane na mapie i w portalu krajoznawczym.

Do każdego szlaku pieszego prezentowanego w aplikacji przyporządkowane zostały ciekawe miejsca krajoznawcze, przyrodnicze (parki krajobrazowe, rezerwaty, zbiorniki wodne itp.) oraz inne atrakcje turystyczne w Bieszczadach i znajdujące się w pobliżu. Zatem nie pozostaje nam nic innego aby zaprosić wszystkich w Bieszczady. Szlaki turystyczne w Bieszczadach i Beskidzie Niskim dzięki projektowi Góry bez granic nie będą miały już przed nami żadnych tajemnic!

Autorka: Agnieszka Majka

Artykuł powstał w ramach projektu „Góry bez granic – integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

- 3 2024