Zmęczenie i wyczerpanie, czyli niebezpieczeństwa, które czekają na ciebie w górach
Zmęczenie i wyczerpanie mogą być twoim najgorszym wrogiem podczas wspinaczki lub nawet klasycznej wędrówki po zboczach górskich. Zapomnij o niedźwiedziach, wilkach i kiepskich warunkach pogodowych. W rzeczywistości to twoja kondycja fizyczna, która nie nadąża za otoczeniem, może okazać się zgubna. Jeżeli jesteś zmęczony w górach, oznacza to tylko jedno. Potrzebujesz pilnej przerwy, aby nabrać siły na dalszą podróż. Na zboczu górskim niezwykle istotne jest to, aby robić regularne przerwy i pozwolić sobie odetchnąć.
Sam spacer po górach jest z kolei świetnym sposobem na to, aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną.
Pamiętaj jednak o tym, że jak wytrzymały byś nie był, podczas zmęczenia czas reakcji naszego organizmu spada. Jest to coś, czego nie chcielibyśmy podczas pokonywania stromych urwisk górskich. Taka przechadzka może zakończyć się tragicznie, jeśli postawimy naszą nogę, nie tam gdzie trzeba. Pamiętaj, aby od czasu do czasu usiąść, napić się czegoś i coś zjeść. Po uzupełnieniu energii możesz ponownie ruszyć.
Większość wędrówców w górach najbardziej męczy się podczas schodzenia ze szlaku
Wbrew pozorom to nie zawsze wchodzenie pod górę daje nam najbardziej w kość. Przekonacie się o tym, kiedy wybierzecie się na górską wędrówkę po trudniejszych szlakach. Okazuje się wówczas, że organizm wycieńczony wchodzeniem na szczyt, zaczyna odczuwać skutki wędrówki dopiero później. Czas ten zwykle przypada na okres schodzenia z góry. Dlatego też powinniśmy się mieć szczególnie na baczności w momencie, gdy schodzimy ze szczytu. Zgodnie z tym, czego doświadczają górscy wędrowcy, zauważyliśmy, że schodzenie z góry często bywa bardziej niebezpieczne od wchodzenia na nią.
Pamiętaj, aby jak najlepiej rozdzielić rezerwy swoich sił. Nawet kilka dodatkowych przerw będzie lepszym rozwiązaniem niż ryzykowanie wypadkiem w górach. Z dużymi wysokościami nie ma żartów. Potrafią być dla nas dosłownie śmiertelne. Mimo wszystko miejmy na uwadze również pogodę. Ponieważ nawet najlepsze przygotowanie przed wędrówką mogą pokrzyżować nam dynamiczne zmiany pogodowe. Utrudniona widoczność lub śliska nawierzchnia w górach są niebezpiecznym połączeniem.