Ukryte niebezpieczeństwo, które czai się na nas w górach
Odwiedzanie miejsc w górach, które są położone niezwykle wysoko, może być niebezpieczne dla osób z problemami sercowymi. Jeżeli cierpisz na nadciśnienie tętnicze lub inne choroby przewlekłe, które utrudniają pracę serca, miej się na baczności. Uprawianie rekreacji w zakątkach górskich może wiązać się z niespodziewanym niebezpieczeństwem. Aby przygotować się do podróży po górach, osoby cierpiące na choroby wieńcowe lub nadciśnienie tętnicze powinny skonsultować się z lekarzem. Wówczas mogą poruszyć kwestię bezpiecznego uprawiania aktywności fizycznej w górach.
Nagła zmiana wysokości dla osób z zaburzonym ciśnieniem może dodatkowo rozregulować pracę ich serca. Takie skutki mogą być niezwykle poważne. Czasami niewydolność serca ze względu na zbyt wysokie ciśnienie otoczenia kończy się wypadkami. Tak zwane choroby górskie dotykają nas najczęściej podczas pierwszych 24 godzin na wysokościach. Taka przypadłość jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ ludzie zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze stresu wywieranego na organizm. Dlatego nawet nie zorientują się, gdy zrobią sobie całkiem sporą krzywdę.
Im wyżej jesteśmy, tym więcej serce potrzebuje tlenu we krwi
Serce potrzebuje o wiele więcej krwi bogatej w tlen, gdy znajdziemy się na wysokościach. Z tego powodu osoby cierpiące na niewydolność sercową mogą narazić swoje zdrowie lub życie podczas wędrówki na wysokościach. Już sama choroba zmusza serce do intensywnej pracy. Dodatkowym problemem jest to, że wchodzimy coraz wyżej. Im wyżej jesteśmy, tym szybciej serce pracuje, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do krwiobiegu. Coraz wyżej w górach powietrze staje się o wiele bardziej rozrzedzone. Co za tym idzie, znajduje się w nim o wiele mniej tlenu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego.
W przypadku organizmów, które na co dzień nie radzą sobie z pompowaniem krwi, górska aktywność fizyczna staje się niebezpieczna. Niezależnie od tego, czy wybierzemy jazdę na rowerze, bieganie, czy też spacer na wysokości. W takim przypadku możemy spodziewać się tego, że osoba narażona na niewydolność sercową, doświadczy omdlenia lub przewlekłej senności.