Bieszczadzka przeprawa przez torfowiska wysokie
Wszyscy amatorzy spędzania wolnego czasu na łonie polskiej natury powinni też sprawdzić, co mają do zaoferowania zielone Bieszczady. Jest to najbardziej zalesiona kraina geograficzna w Polsce, gdzie swój dom mają dzika fauna i unikatowa flora. Obszar ten jest rezerwatem przyrody i znajduje się pod ścisłą ochroną. Dzięki temu można natrafić tam na gatunki roślin i zwierząt, które ciężko namierzyć w innych regionach kraju. Bieszczady są miejscem wielu niespodzianek i nietypowych atrakcji naturalnych, wśród których znajdują się także popularne górskie torfowiska.
Rezerwat torfowisk w Tarnawie
Torfowiska są rezerwatem położonym w Tarnawie i jednym z tych, które dostępne są dla zwiedzających. Przez cały teren prowadzi nie tak dawno wybudowany szlak, który stworzono ze specyficznych pomostów drewnianych. Służą one jako dodatkowa dekoracja podczas eksplorowania bieszczadzkich torfowisk. Spacerując drewnianymi mostkami, można obserwować rośliny bagienne, do których należą przede wszystkim mchy i torfowce. Flora w tym miejscu jest tak rozwinięta, że rezerwat jest prawdziwym białym krukiem dla każdego botanika.
Wstęp na teren torfowiska jest wolny. A sama przeprawa przez bagna dostępna jest w dwóch wariantach. Każdy szlak zapewnia inne atrakcje, dlatego warto wybrać się na każdy z nich. Dla wygody przyjezdnych przy wejściu do rezerwatu znajduje się także pojemny parking i wiaty garażowe.
Kawałek tragicznej historii
Torfowiska w Tarnawie mają za sobą wiele różnych wydarzeń, które przez lata próbowały wpłynąć na losy tego regionu. Przykładowo, zanim nadeszła II wojna światowa, przez rezerwat przejeżdżała kolejka wąskotorowa. W 1927, gdy kolejka sunęła przez torfowiska, doszło do wybuchu pożaru. Torfowiska stanęły w płomieniach, czego powodem były iskry powstające z powodu pędzących kół kolejki. Pożar udało się ugasić dopiero po pięciu latach. Z kolei w latach 70. XX wieku pojawił się pomysł odwodnienia torfowisk. Jednak jak tylko ruszyły prace przy rowach melioracyjnych, okazało się, że duża część środowiska naturalnego tych torfowisk została zniszczona.